Jak vystavovat ČSV – návod k použití

V dnešní kapitole probereme přípravu a způsoby vystavování Československého vlčáka. A protože nejlépe je učit se z chyb, jsem přímo osudem povolán k tomu, abych se stal rektorem pro tento předmět. Ti, co sbírají tituly, evidentně chyby nedělají, tudíž Vás nemají co naučit. Pořízením této kuriozity ze živočišné říše, získáte i určité výhody oproti ostatním majitelům, kteří mají na vodítku doopravdického psa.

Podle posledního průzkumu ve státech EU až 90% nových majitelů ČSV má již po prvním týdnu pochybnosti, zda to, co koupili, je opravdu pes zařazený do první skupiny FCI. Na vysvětlenou, skupina č. 1 jsou ovčácká, pastevecká a honácká plemen. Jedná se o podobné druhové zařazení, jako když kozla označíte zahradníkem. Každý soudný člověk musí potom Belgické město Thuin (sídlo centrály FCI) považovat za největší agro centrum pěstování Cannabis sativa L. V roce schvalování tohoto plemene, byla dobrá úroda s vysokým obsahem THC. Dodnes na ten veselý rok u sousedů v Holandsku s láskou vzpomínají. Trochu jsem odbočil a nevysvětlil ony výhody. Takže věřte, že ušetříte neskutečné množství peněz za šampony, kadeřníky, hřebeny a další nutné nutnosti.

V čem tedy spočívá příprava ČSV na výstavu? Postavte psa doprostřed dvorku a tvrdým klacíkem z něj nejdříve odstraňte hrubé nečistoty. Jste-li si jistý, že hrudky na chlupech jsou opravdu hlína, můžete je rozdrolit i rukama. Ještě jednou upozorňuji, že nejlepší je klacík. Uděláte-li to nějakým jiným nástrojem, počítejte s tím, že každé ČSV je mstivé a nástroj, až bude chvíli ležet bez dozoru, rozkouše. No a to je vše. Můžete vyrazit.

Musíte počítat s několika nepříjemnými zážitky, které budou následovat v tomto pořadí:

  • vrátíte se domů pro očkovací průkaz. Nejlépe, když to stihnete ještě před prvním vyhozením blinkru vašeho auta. Každé další prodlení výstavu neúměrně prodražuje.
  • Vzpomenete si na první taneční a neustálé šikanování vaší starostlivé maminky tj. rovnání kravaty, česání a připomínání všeho důležitého, abyste se správně uvedl do společnosti. To samé vás čeká ze strany chovatelky tj. nácvik postoje, výměna vodítka, obojku, naštěstí mne nečeše!
  • Tu mrchu na vodítku těsně před výstavou vyvenčete nebo pocítíte, co to je být opravdu středem pozornosti. Budete se hřát v záblescích blesků a objektivů. Do kapsy si vezměte igelitový sáček, slabší povahy raději dva. Jeden pro psa, druhý pro sebe. Preferuji hladovku, protože jestliže váš pes nenaplní předpoklad reklamního sloganu „můj pes dělá tuhá hovínka“, máte problém přímo ve výstavním kruhu. (celý tento odstavec hovoří o psu, aby nedošlo k dezinterpretaci)
  • Při venčení psa nepouštějte na volno. Mějte na paměti, že nejste sami, komu radím, a v prostoru se vás nachází daleko více. Nejedná se o možnou kolizi a vyřizování účtu mezi jednotlivými plemeny, kdo je BOB a kdo Bobek. Možný problém vysvětlím na příkladu. Každý člen vlčí smečky se před společnou výpravou vydá různými směry hledat vhodnou potravu. To znamená slabého a neduživého býložravce. Aby mohl i přinést adekvátní situační přehled z daného směru, mají naši „mutanti v kožichu“ vyvinutou geniální komunikační metodu. Vytřou svojí hřívou pachovou stopu zvířete a vrací se ke svému Alfa samci či samici. Ten posoudí a vyhodnotí chorobopis jednotlivých vzorků a určí, co bude k večeři. Tolik exkurs pro vysvětlení. Nemusím připomínat, že v prostoru kolem výstaviště se těchto pachových stop nachází tisíce. Potom může dojít k situaci, že váš pes vám zmizí na 20 vteřin z očí a vy, až se rozveselený objeví, ani nebudete potřebovat žádný dávný instinkt na určení směru lovu. Na první pohled zjistíte, že srst psa není ve“ výstavní úpravě“ a nebudete potřebovat ani čuch. Jen si dejte pozor, aby také vám nebyla předána informace k posouzení. Elli má již z útlého mládí vžité ponaučení, že čím větší vzorek, tím přesnější diagnóza loveného zvířete. Až uzříte svého nosiče informace, získáte dojem, že na výstavě někdo předvádí i hrocha, popřípadě se tam potuluje a vykonala potřebu žaludečními nevolnostmi zmítaná horská gorila. Zde už bohužel nepomůže ani klacík.
  • I vy se musíte upravit. A opět přijde vhod co? Klacík! V první řadě s ním vyčistěte zářezy v pohorkách. Není příliš estetické, zanecháváte-li na výstavním koberci vzorky horniny z kozího výběhu. Některé psy z města to může i mást. Mohou to považovat za granule a tím pádem zapomenou na směr otáčení výstavního světa.
  • Při touze k dokonalosti můžete podlehnout módním výstřelkům při předvádění psa. Dlouhodobý trend žádá, aby měl pes neustále vztyčenou hlavu a při klusu vás neustále nadšeně sledoval, přičemž vodítko a obojek musí být co nejnápadnější. Dva tři roky a budeme předvádět psy na rybářském vlasci č. 5. Jestliže, již přistoupíte na tento trend, snažte se dodržovat základní kontrolní mechanizmy. V případě, že vašemu pejskovi začne modrat jazýček prosím i za sebe! Povolte mu vodítko! Tím obnovíte opět přívod vzduchu do organizmu a vše bude v pořádku. Máte-li pocit ztěžknutí zvířete na výstavním vodítku a jen s velkou námahou udržíte přední tlapky nad výstavní plochou, rychle se ohlédněte! Táhne-li pes zadní nohy za sebou, pravděpodobně, již v ten den žádný diplom nezískáte.
  • Není vhodné dávat výstavnímu exotovi jako pochutinu v kruhu mleté hovězí dršťky. Udržíte sice jeho pozornost, ale ztratíte sympatie u rozhodčího, diváků i ostatních vystavovatelů, protože v ten moment bude celá hala závidět vašemu psu. To nehovořím o tom, že rukou, kterou budete krmit, si ten den již nos nevyčistíte.

Pro první lekci mi stačí, když si zapamatujete základní body: očkovák, klacík, sáček, vodítko a hroch.